E t n o H o r y z o n t y

 

 

 

 

Etno Horyzonty jest to czasopismo o zasięgu ogólnokrajowym, dostępne w formie cyfrowej. Projekt stworzony został przez nasze Koło Naukowe Antropologów "Arcana" i skierowany przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimazjalnych, mający na celu popularyzację zagadnień związanych z etnologią.

 

Etnologia jest nie tylko dyscypliną poszerzającą horyzonty, umożliwiającą poznawanie wielu kultur, ale także uczącą otwartości i odnajdywania się na współczesnym rynku pracy. Chcemy także pokazać, jak wiele interesujących rzeczy może napotkać etnolog podczas swoich badań oraz na czym polega myślenie antropologiczne.

 

Czasopimo Etno Horyzonty jest nieregularnikiem, staramy się jednak wydawać je w trybie ok. trzymiesięcznym.

 

 

 

Każda chętna osoba, nawet jeśli nie jest członkiem Koła, może współtworzyć z nami czasopismo, do czego gorąco zachęcamy!

Wystarczy wysłać nam tekst lub propozycję tematu na maila naszego koła (wymagania formalne tekstów można znaleźć u dołu strony).

 

 

 

 

 

 

Pierwszy numer Etno Horyzontów

 


 

 

Pierwszy numer ukazał się z początkiem wiosny, dlatego właśnie ten temat króluje na jego stronach. Poruszane zagadnienia dotyczą różnych praktyk kulturowych i ciekawostek.

 

W numerze można zapoznać się m.in.:

 

- z praktyką podziwiania kwiatów wiśni w Japonii

- obchodami Holi

- historią Marzanny

- bułgarskimi walentynkami

- z tradycją Setsubun czyli witaniem wiosny w lutym

- oraz z wieloma innymi ciekawymi tematami, a także z kącikiem z polecanymi książkami.

 

Ponadto w tym numerze znalazł się gościnnie artykuł na temat współczesnego mitu kanibalizmu.

 

 

Z pierwszym numerem można zapoznać się tutaj.

 

 

 

 

 

 

Drugi numer Etno Horyzontów

 


 

 

Drugi numer utrzymany jest w duchu październikowym, zainteresował nas ten czas w roku, gdy zmarli przebywają (podobno) najbliżej żywych. W tym okresie organizuje się różne uroczystości zarówno w naszej, jak i w innych, także odległych kulturach. Stąd też głównym motywem przewodnim numeru są święta zmarłych, ale też sama śmierć w różnych odsłonach.

 

 

W numerze można przeczytać artykuły na następujace tematy:

 

- o tradycji cukrowych czaszek z okazji El Dia de Los Muertos

- o muzułmańskim różańcu

- o azjatyckich gnijących pannach młodych czyli o zwyczaju znanym jako "małżeństwa duchów"

- o pochodzeniu Jack-o'-lantern i o tym, co dynie mają wspólnego z rzepą

- o tym, jak obchodzono w starym Gdańsku stypę

- o ponownym pogrzebie na Madagaskarze

 

 

Z drugim numerem można zapoznać się tutaj.

 

 

 

 

 

 

Zapowiedź trzeciego numeru


 

 

Tematem przewodnim będą tym razem ludy plemienne.

 

Do listopada 2018 roku zbieramy teksty i pomysły do tego numeru pasujące pod temat przewodni. Dodatkowo, do naszego nowego, planowanego kąciku o roboczym tytule offtopic przyjmujemy każdy ciekawy artykuł na dowolny temat. Zachęcamy do kontaktu z nami!

 

 

Wymagania formalne:

 

1. długość tekstu:

a) artykuł - ok. 1 strony w Wordzie*

b) ciekawostka - min. 3 zdania, maksimum pełen akapit (ale nie dłuższy niż pół strony w Wordzie)

c) opis polecanej książki/artykułu/linku - maks. 3 zdania (w przypadku problemów z dostosowaniem się do limitu polecamy przekształcić opis w ciekawostkę lub artykuł)

d) przyjmujemy też pomysły na nowe formy i rodzaje tekstów nieokreślone w pkt a-c :)

 

2. teksty nie muszą być stricte naukowe, ale apelujemy o oparcie się na rzetelnych źródłach (nie akceptujemy źródeł takich jak czasopisma podróżnicze).

 

3. artykuł bądź ciekawostka powinny mieć tytuł (choć oferujemy także porady w zakresie wymyślania tytułów) i być podpisane imieniem i nazwiskiem autora.

 

4. tekst należy przesłać na kna.arcana@gmail.com. Wszelkie pytania, uwagi i propozycje prosimy także kierować pod ten adres email :)

 

5. zdjęcia i rysunki ilustrujące tekst są również mile widziane, ale byśmy mogli je wykorzystać muszą być udostępnione na licencji Creative Commons (albo w dostępie wolnym i bez ograniczeń - public domain), lub potrzebna jest zgoda ich autora.

 

* dłuższe teksty też przyjmujemy, z zastrzeżeniem że prawdopodobnie będziemy musieli je trochę skrócić, a pełna wersja (za przyzwoleniem autora) trafi na stronę do zakładki Archipelag odległych światów.